Mikoszewo

Mikoszewo

Mikoszewo to popularna miejscowość wczasowa położona na Mierzei Wiślanej, na prawym brzegu Wisły, przy samym ujściu do morza. Dzisiejsze ujście to skutek przekopu zrealizowanego w 1885 roku. Ziemię uzyskaną z przekopu użyto do umocnienia wałów przeciwpowodziowych. Po wykonaniu przekopu zaistniała potrzeba przeprawy promowej, ażeby skrócić podróż do Gdańska. Dziś przeprawa przez Wisłę funkcjonuje na trasie nr 501. Istotnym atutem miejscowości jest dogodna komunikacja z Warszawą Łodzią i Śląskiem.

Co ciekawego w Mikoszewie?

PROM

Nowoczesny, zbudowany w 2006 roku, prom stanowi dodatkową atrakcję turystyczną Mikoszewa. Prom przewozi pojazdy i pieszych od końca kwietnia do października. Pozostałością przedwojennej przeprawy jest basen przy przyczółku obecnej przeprawy promowej, który dziś jest małym portem rybackim i mariną. W wybudowanym z cegły budynku obok mariny działa bar.

PLAŻA

Mikoszewo, jak na nadbałtycką miejscowość przystało, posiada naturalnie plażę. Wprawdzie z centrum miejscowości do plaży jest ok 1,5 kilometra, jednak droga wiedzie poprzez nadmorski las, a sama plaża jest szeroka i piaszczysta. W wakacje działa tu strzeżone kąpielisko morskie przy wejściu nr 89.

REZERWAT MEWIA ŁACHA

Przy samym ujściu Wisły, na północ od wsi został utworzony rezerwat Mewia Łacha (1991). Rezerwat jest miejscem gniazdowania rzadko występujących gatunków ptactwa wodnego, jak również miejscem odpoczynku dla ptactwa w trakcie corocznych wędrówek do ciepłych krajów.

STACJA KOŃCOWA ŻUŁAWSKIEJ KOLEI DOJAZDOWEJ

Dodatkowo w Mikoszewie znajduje się stacja końcowa wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej - w wakacje można przejechać się na wycieczkę kolejką wąskotorową do okolicznych miejscowości: Jantar, Stegna, Sztutowo czy do Nowego Dworu Gdańskiego.

DOM PODCIENIOWY (ul. Gdańska 68)

Jest to idealna atrakcja dla wszystkich miłośników architektury. Jest to zabytkowy budynek pochodzący z XIX wieku. Domy podcieniowe to rodzaj dużych wiejskich budynków mieszkalnych. Znakiem charakterystycznem dla tej architektury jest wielosłupowy podcień wysunięty przed zasadniczą część budynku. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.junoszyno.com.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00